Bytčiansky zámocký deň 2018

Hlavné pódium

Synagóga


ÚČINKUJÚCI

ZUŠ Bytča

ZUŠ BYTČA

Na úvod sa predstavia deti z tanečného odboru a deti zo súboru Základnej umeleckej školy v Bytči.


DFS Kolárik

DFS Kolárik

Vznikol ako folklórny krúžok v roku 2006. Jeho zriaďovateľom je ZŠ s MŠ Kolárovice a patrónkami sú členky Folklórnej speváckej skupiny Kolárovičanky. Za viac ako 10 rokov fungovania sa v ňom vystriedalo mnoho detí. Niektorým folkór učaroval na dlhšie, niektorí zostali len kratšie. Dúfame, že raz sa pridajú do radov Folklórnej speváckej skupiny Kolárovičanky a stanú sa pokračovateľmi tradície. Počas existencie súboru vzniklo niekoľko hodinových programových pásiem (Drotárske putovanie, O zakliatej hore, Od Ondreja do Vianoc), veľa malých scénických pásiem (Fašiangovníci, Morena, Velikonočná šibačka, Passieri na lúke, Na letníkoch, Jako sa drotárik domó vrácel, Na anjelov a čertov, Rajská hra, O Jezuliatku) a tancov (Na žilinskej tancovačke, Z Východnej dievčatá, Dýnom dánom, Mazurka a Kadlecká od Piešťan).

Počas roka sa deti aktívne zúčastnújú na kultúrnom živote obce a školy (Fašiangový sprievod, Stavanie mája, Deň Matiek, Deň starších, Mikuláš, Vianočná akadémia), akcií mimo obce (Javornícke ozveny, Naše talenty, Bambiriáda, Staromestské slávnosti v Žiline, “Trenčín, Trnava, ruža voňavá...”, Čičmany) a súťaží (Javorové husličky, Vítanie jari).


Divadlo zo šuflíka

DIVADLO ZO ŠUFLÍKA

Dve veselé a kreatívne šuflikantky, Aďka a Domka, prenesú deti so svojím Divadlom zo šuflíka do rozprávkového sveta plného zábavy, kúziel, pesničiek a fantázie. Interaktívnym spôsobom prinesú deťom poučenie, radosť, smiech aj zábavu rozprávkou Janko a Marienka.


Miriam Kaiser

MIRIAM KAISER

Miriam Kaiser – husle, spev a kláves, Milan Adamec – husle, viola a elektronika, Júlia Veselá – violončelo predstavia projekt Tanec strún. Ide o netradičný a nekomerčný autorský projekt, ktorý je inšpirovaný slovenským folklórom, klasickou hudbou a elektronikou. Snahou autorov je priblížiť klasické experimenálne hudobné umenie aj náročnejšiemu viacgeneračnému publiku.
Autor fotografie: Jozef Petrovič


Pressburber Klezmer Band

PRESSBURGER KLEZMER BAND

Ich koncertný program Balady ste mohli počuť v septembri 2016 v bytčianskej synagóge, počas benefičného koncertu, ktorý sme zorganizovali pri príležitosti obnovenia jej rekonštrukčných prác. Počas Bytčianskeho zámockého dňa vystúpi kapela v zámockom areáli s výberom najobľúbenejších skladieb počas ich 20-ročnej histórie. Etnická živelnosť, balkánsky temperament, moderný pulz – strhujúci klezmer všetkého druhu do tanca i na počúvanie.


Sima Martausová

SIMA MARTAUSOVÁ + BAND

Slovenskú pesničkárku a divadelnú herečku, ktorá pochádza z neďalekej Považskej Bystrice si počas pôsobenia v Radošinskom naivnom divadle hudba doslova našla. Preto sa jej rozhodla venovať naplno. Od jesene 2013 hráva s kapelou (Igor „Ajdži“ Sabo, Martin Wittgruber, Martin Gašpar, Martin Zajko a Pišta Lengyel). V roku 2014 im Zväz autorov a interpretov populárnej hudby udelil ocenenie Objav roka a za album „Dobrý deň, to som ja“ Album roka. V januári získala ocenenie Speváčka roka 2017.

Autor fotografie: Alex Rymšinová


Jana Kirschner

JANA KIRSCHNER

Slovenská speváčka, skladateľka a multinásobná držiteľka hudobných ocenení naprieč viacerými hudobnými žánrami vystúpi počas Bytčianskeho zámockého dňa v synagóge. Jej najnovší dvojalbum Živá, je nahrávka, ktorá vznikla spojením unikátnych momentov z troch turné v priebehu štyroch rokov.

Koncom minulého roka vyšiel vo vydavateľstve Slnko records.120 minút hudby z koncertných šnúr Moruša: Biela 2013, Moruša: Čierna 2015 a Takmer Sólo Tour 2016 obsahuje 21 skladieb, medzi nimi piesne ako Sama, Duch mesta, Na Čiernom koni, Modrá, Pokoj v duši, Máj krásny Máj alebo Krajina rovina. Tešíme sa, že aj v synagóge si budete môcť vypočuť práve niektoré z nich.

Autor fotografie: Viktor Cicko