História mesta Bytča po roku znova ožije. OZ Bytčania Bytčanom v spolupráci s Mestom Bytča, Považským múzeom v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, Ministerstvom vnútra SR – Štátnym archívom v Bytči, OZ Na záchranu bytčianskej synagógy a ďalšími subjektmi súkromného sektora, vás pozýva na štvrtý ročník festivalu folklóru, divadla, tradičných remesiel, dobrého jedla a histórie – Bytčiansky zámocký deň. Uskutoční sa v sobotu 26. mája 2018 od 11.00 – 20.00 h v zámockom areáli a v niektorých národných kultúrnych pamiatkach mesta Bytča.

PAMIATKY

Bytčianskym zámkom vás bude aj tento rok sprevádzať PhDr. Jana Kurucárová, ktorej výklad je vždy veľmi zaujímavý. Ďalším programom bude predstavenie Polepetko v podaní Dramaťákov zo ZUŠ Bytča. V synagóge vystúpi o 15:00 h špeciálny hosť Bytčianskeho zámockého dňa, Jana Kirschner. Sobášnym palácom vás prevedú skúsení lektori Považského múzea v Žiline.


Program v zámockom areáli

Program sa bude opäť niesť v duchu folklóru, spevu, tanca, ľudových remesiel, jedál a zvykov. Svoje umenie vám predvedú ľudoví umeleckí remeselníci. Ich umenie si budete môcť nielen pozrieť, ale prostredníctvom workshopov aj vyskúšať. A samozrejme na tradičnom jarmoku si ich výrobky budete môcť aj zakúpiť. Reštaurácia U palatína a Radničná reštaurácia budú ponúkať tradičné bytčianske špeciality. Nebude chýbať ani pivo, víno, či medovina. Novinkou tento rok budú valašské frgále, ktoré sa na Morave pečú už 200 rokov. Pre deti bude pripravený obľúbený drevený kolotoč či maľovanie na tvár.

Hlavné pódium

Program na hlavnom pódiu bude bohatý a pestrý. Na úvod sa predstavia deti z folklórneho súboru a z tanečného odboru ZUŠ Bytča. Po nich vystúpi detský folklórny súbor Kolárik. Pre deti zahrá ďalšiu zo svojich poučných rozprávok Divadlo zo šuflíka a predstaví sa vám tiež skladateľka, huslistka a speváčka Miriam Kaiser. Vrcholom dňa budú vystúpenia skupín Pressburger Klezmer Band a Sima Martausová + Band, ktorými tento výnimočný deň na hlavnom pódiu v zámockom areáli ukončíme.

SÚŤAŽ - Odkryte históriu s OC Mirage ­

Počas podujatia budeme opäť odkrývať históriu s OC Mirage. Do súťaže sa môže zapojiť každý, kto navštívi podujatie. Stačí ak predloží hraciu kartu pri stole, ktorý bude označený heslom: Odkryte históriu s OC MIRAGE. Do karty získa pečiatku a k nej zlosovateľný kupón. Kupón vyplní a vhodí do pripravenej urny. Na jeseň budú vyžrebovaní súťažiaci, ktorí získajú LED televízor a ďalšie zaujímavé ceny od spoločností Fann parfumérie a Coincasa. Všetky informácie o súťaži, jej pravidlá aj hraciu kartu nájdete v májovom vydaní časopisu MIRAGE.