ÚČINKUJÚCI

ZUŠ Bytča

ZUŠ BYTČA

Na úvod sa predstavia deti z tanečného odboru a deti zo súboru Základnej umeleckej školy v Bytči.


FS Stavbar

STAVBÁR - folklórny súbor Žilinskej univerzity

Vznikol v roku 1959 pri Pozemných stavbách Žilina. Počas dlhoročnej existencie súboru sa menil výber folklórneho materiálu, ako aj spôsob stvárnenia tanečných a speváckych programov . V súčasnosti sa činnosť súboru zameriava na spracovanie autentického folklórneho materiálu v tvorivom poňatí, ako aj na prezentovanie štýlového folklórneho materiálu. Jednotlivé tance a ucelené programové bloky pochádzajú predovšetkým z obcí severozápadného Slovenska - Považský Chlmec, Čičmany, Suchá Hora, Fačkov, Terchová, Malatiná a iných regiónov Slovenska - Važec, Zamutov, Parchovany, Zemplín, Brezová pod Bradlom a pod.

Tvorba programu FS Stavbár vychádza predovšetkým z tanečnej a hudobnej tradície ľudovej kultúry. Od roku 1989 bol súbor bez zriaďovateľa a pracoval ako samostatný právny subjekt, ako záujmové združenie občanov. V septembri roku 1997 súbor podpísal zmluvu o pôsobení FS pri Žilinskej univerzite, s cieľom vytvoriť pre svojich členov za pomoci vedenia univerzity, lepšie podmienky pre svoju činnosť a získať do súboru viac študentov z vysokej školy. Vďaka tejto skutočnosti sa mu otvoril priestor na prezentáciu svojich aktivít na pravidelných prehliadkach vysokoškolských súborov Slovenska – Akademická Nitra a Akademický Zvolen. Počas 51-ročnej histórie súbor absolvoval viac ako 1 900 vystúpení doma a v zahraničí, v krajinách Európy, Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. Súbor je držiteľom niekoľkých významných ocenení folklórnych súťaží a festivalov nielen doma, ale aj v zahraničí.


Kortina

KORTINA

Skupina začala svoje pôsobenie v dávnych 60. rokoch v obci Žilinská Lehota ako dychová hudba s obsadením mnohých muzikantov. V súčasnosti má kapela troch členov – Miloš Holáň zo Žilinskej Lehoty, Stanislav Krajčí z Bitarovej a Peter Štrauch z Považskej Bystrice. Popri svojej každodennej práci sa snažia odreagovať pri muzike, ktorá je ich spoločným koníčkom. Vystupujú a hrajú piesne ľudové, repete aj slovensko-české moderné pesničky rôzneho žánru pre rôzne kultúrno spoločenské akcie.


Nebeská muzika

NEBESKÁ MUZIKA

Jedna kapela, dva hudobné štýly, viacero atypických nástrojov, kopec veselých piesní a zbojníckych balád. Z Terchovej ležiacej v srdci Národného parku Malá Fatra prichádza unikátna slovenská kapela Nebeská muzika. „Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeskí muzikanti – boli prvými osadníkmi Terchovej.“ Slávna terchovská muzika z kraja Jánošíka sa zvykne označovať prívlastkom nebeská. História Nebeskej muziky sa oficiálne začína rokom 2000, kedy do hudobného sveta vstúpila spoločným folklórno-rockovým projektom s kapelou Arzén. Ich hudobná invencia postupne prekročila hranice folklórneho žánru a tak začali terchovské ľudové inšpirácie pretvárať do vlastných autorských podôb. Čím viac sa vzďaľovali pôvodnej ľudovej piesni tým viac si ju vážili a učili sa z nej. Takto prirodzene vznikli dve tváre Nebeskej muziky.

V rámci World music sú široko-ďaleko jediná kapela tohto štýlu inšpirujúca sa výlučne piesňami z jednej (rodnej) dediny v kombinácii s prvkami svetových štýlov. Ako Terchovská muzika hrajú autentickú domácu ľudovú hudbu zapísanú do svetového kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Nebeská muzika má za sebou tri vydané albumy a mnohé úspešné podujatia doma aj v zahraničí. Okrem častých vystúpení v susednom Poľsku a Čechách (napr. Mahenovo divadlo v Brne) reprezentovala Nebeská muzika slovenské ľudové hudobné umenie aj v Maďarsku, Rumunsku, Belgicku, Švajčiarsku, Švédsku, Taliansku a Španielsku. Na domácej pôde sa dáma a páni z Nebeskej muziky môžu pochváliť nielen vlastnými úspešnými koncertami na významných podujatiach ako hudobný festival Pohoda, folklórne festivaly Východná, Detva, Jánošíkove dni, Heľpa, Eurofolklór, Oživené tance a iné, ale aj spoluprácou s významnými umelcami takého formátu, ako je napríklad zlatý slávik Zuzana Smatanová, legendárny Marián Varga, speváčka Sisa Sklovská, rocková skupina Arzén, jazzová PaCoRa a pod. Tiež sa zúčastnili na spoločnom projekte DVD Pavla Hammela, koncertnom turné Kalinka a Desmod, či predvedení Jasličkovovej pobožnosti v Národnom divadle. Nebeská muzika to sú: Ivanka Moravčíková / sólo spev Ján Patrnčiak / predník, píšťalka, vokály Vincent Krkoška / terc, heligónka, sólo spev Vladimír Moravčík / kontry, spev Andrej Dostál / terchovská basička, spev


Miro Jaroš

MIRO JAROŠ

Niekedy si oblečie žltú košeľu, dá si červeného motýlika a učí deti dobrým veciam. Umývať si ruky, zúbky, vedieť poďakovať či upratovať hračky. Pomáhajú mu pri tom pesničky. Najradšej ich spieva na koncertoch. A práve počas Bytčianskeho zámockého dňa 2017 sa s ním uvidia všetky (ne)poslušné deti, za ktorými pricestuje do Bytče.


Mňága a Žďorp

MŇÁGA A ŽĎORP

Mňága a Žďorp patrí medzi najvýraznejšie hudobné kapely českej porevolučnej éry, zastupuje žáner alternatívneho rocku. Kapela sa formovala už od roku 1983. Jej zakladajúce jadro pochádza z Valašského Meziříčí. Zloženie kapely sa často menilo. Najskôr vystupovala pod názvem Slepé střevo, členovia Mňágy súčastne pôsobili i v iných kapelách (Velký plytkoš, Happyend). Tieto kapely však zanikajú a od roku 1987 sa už hovorí len o skupine Mňága a Žďorp. Do povedomia se dostala najmä hitom Hodinový hotel, ktorý je prvou skladbou na debutovom albume skupiny, Made in Valmez (1991). Posledné, trináste radové album Třínohý pes, vyšlo 3. marca 2017.

Frontman skupiny Petr Fiala vytvoril samostatné albumy Nečum a tleskej! (1994) a Je čas (2005).

Mňága a Žďorp to sú: Petr Fiala – akustická gitara, spev Marcel Gabriel – bicie Martin Knor – elektrická gitara, mandolína Jaromír Mikel – elektrická gitara, spev


Korben Dallas

KORBEN DALLAS

Bratislavská kapela Korben Dallas vznikla v roku 2010. Jej debutový album Pekné cesty (2011), ktorý vznikol ako živá nahrávka z koncertu, bol nominovaný na Radio_Head Awards v kategórii album roka – cena kritikov. Výraznejšie sa kapela presadila s druhým albumom Karnevalová vrana, ktorý vyšiel v roku 2013 vo vydavateľstve Slnko Records. Karnevalová vrana sa dostala na prvú priečku v albumovom rebríčku slovenskej verzie iTunes aj Spotify, a na Radio_Head Awards 2013 získali Korben Dallas ceny za najlepší album, singel (Otec) a najlepšiu koncertnú kapelu. V roku 2014 skupina vydala tretí album Banská Bystrica, najnovším albumom je Stredovek (2017).

Korben Dallas radi spolupracujú aj s inými hudobníkmi a skupinami. V relácii Rádia_FM sa predstavili so špeciálnym hosťom Andrejom Šebanom. V Česku aj na Slovensku odohrali sériu spoločných koncertov s kapelou Zrní, s Janou Kirschner nahrali duet Spolu. Na festivale Viva Musica! a neskôr aj na festivale Pohoda sa predstavili v sprievode symfonického orchestra. Projekt Korben Dallas Symphony bol zaznamenaný aj na albume Kam ideme (2015), na ktorom v skladbe Sen hosťuje aj Aneta Langerová. Kapela si zahrala na mnohých popredných slovenských a českých festivaloch, ako sú Pohoda, Colours of Ostrava, Rock for People alebo Grape.

Korben Dallas sú: Juraj Benetin – gitara, spev, Lukáš Fila – basgitara a Ozo Guttler – bicie a stály hosť Ľubo Petruška (Chiki liki tu-a)